Relacja z warsztatów wyjazdowych – poznanie ludowych zwyczajów i obrzędów w stolicy Kurpiowszczyzny Myszyńcu
W dniu 2 grudnia 2023r. Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa zorganizowała dla dzieci członków spółdzielni wycieczkę – „Warsztaty wyjazdowe – poznanie ludowych zwyczajów i obrzędów w stolicy Kurpiowszczyzny Myszyńcu”. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Na dzieci czekało wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc w stolicy Kurpiowszczyzny. Pod okiem przewodnika p. Tomasza Mierzejka dzieci poznały bardzo interesującą historię […]

W dniu 2 grudnia 2023r. Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa zorganizowała dla dzieci członków spółdzielni wycieczkę – „Warsztaty wyjazdowe – poznanie ludowych zwyczajów i obrzędów w stolicy Kurpiowszczyzny Myszyńcu”.

Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Na dzieci czekało wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc w stolicy Kurpiowszczyzny. Pod okiem przewodnika p. Tomasza Mierzejka dzieci poznały bardzo interesującą historię Myszyńca i jego okolic.

Młodzi ludzie zwiedzili Multimedialne Muzeum w Dzwonnicy Myszynieckiej, w której między innymi mogły poznać kurpiowską sztukę ludową, zobaczyć jak wygląda strój kurpiowski, a nawet uderzyć w dzwony, które rozbrzmiewają tylko 4 razy w roku.

Następnym punktem zwiedzania była Bazylika kolegiacka Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. To tu dzieci poznały historię Sanktuarium i mogły zobaczyć zabytkowe obrazy oraz rzeźby, które do dnia dzisiejszego zachowały się w bardzo dobrym stanie. Pan Tomasz Mierzejek z wielkim zaangażowaniem i pasją opowiadał historie jakie wydarzyły się wieki temu, ale do dziś są w sercach Kurpi. Bardzo dziękujemy p. Tomaszowi Mierzejkowi, że pomimo zimnego, grudniowego dnia, tak wiele ciepła przekazał dzieciom.

Po zwiedzaniu dzieci zostały zaproszone do Kurpiowskiego Punktu Informacji Turystycznej w Myszyńcu na warsztaty. Przywitali je twórcy ludowi p. Michalina Dębowska, która uczyła dzieci bibułkarstwa i p. Stanisław Ropiak, który pokazał jak krok po kroku można wykonać kurpiowską wycinankę. Dzieci odwiedził również i ciepło przywitał p. Zdzisław Ścibek Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu. Podczas warsztatów dzieci stworzyły piękne kwiaty z bibuły m.in. goździki, malwy i astry. Również wycinanki były przepiękne. Każda inna i wyjątkowa, gdyż zrobiona własnoręcznie, co sprawiło dzieciom wiele radości.

Warsztaty opatrzone były oprawą muzyczną. Dzieciom przygrywała dwuosobowa kurpiowska kapela, a dla podniebienia każde z dzieci mogło spróbować prawdziwego kurpiowskiego ciasta drożdżowego z rodzynkami i rozgrzać się gorącą herbatą. Dziękujemy za serce jakie twórcy ludowi włożyli w warsztaty. Jest prawdą, że Kurpie mają otwarte serca o czym dzieci przekonały się same.

Zwieńczeniem wycieczki był smaczny obiad w Karczmie Marysieńka.

Czas szybko minął i dzieci w radosnym nastroju wróciły do domu, wzbogacone o nową wiedzę o ludowych zwyczajach i obrzędach w stolicy Kurpiowszczyzny Myszyńcu.

PARTNER